Semmi esetre sem azt, hogy elfeledjük, ami történt. Ha valamit elfelejtünk, megbocsátani sem tudjuk. A megbocsátás nem felejtést jelent.
Ugyancsak nem egyenlő a megbocsátás a tagadással. Nem tehetünk úgy, mintha nem történt volna semmi. Ha valamiről nem akarunk tudomást venni, attól az még létezik. A megbocsátás nem szőnyeg alá söprés. Nem tagadás, mert ami történt, az igenis megtörtént.
A megbocsátás nem egy elhatározás. Nem egy egyszeri, pillanatnyi akarat és cselekedet. Nem mondhatjuk, hogy három-kettő-egy, most megbocsátok. A megbocsátás nem egy pillanatnyi állapot, nem egy hangulat.
A megbocsátás nem azt jelenti, hogy mindent úgy folytatunk, mintha semmi nem történt volna. A bűn, a tett ugyanis megváltoztathatatlan, kitörölhetetlen nyomot hagy. Mind az elkövető, mind a sértett életében. A megbocsátás nem restauráció. Nem a múlt helyreállítása.
A megbocsátás egy folyamat gyümölcse. A termés. Az eredmény. A megbocsátást követően pontosan tudjuk mi történt, emlékszünk rá. Az előzményekre, az eseményre és a következményekre is. Ezek mindegyike nyomot hagy bennünk.
A megbocsátás azt jelenti, hogy a tett nem áll kettőnk közé a jövőben. Nem lebeg ott felettünk, nem nyomja bélyegét ránk mindörökké. A megbocsátás azt jelenti, hogy pontosan tudjuk mi történt, tudjuk, hogy ennek komoly súlya van, hogy ezt nem lehet meg nem történtté tenni, de ezt a dolgot lezártuk. A további kapcsolatunkat nem mérgezi meg.
A megbocsátás nem hoz létre automatikusan jó kapcsolatot, barátságot. A megbocsátás nem eredményez feltétlen bizalmat a másik felé. A megbocsátás nem ad felmentést. A megbocsátás esélyt ad. Lehetőséget. Jövőt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése