2013. aug. 11.

Csendes-társ

Még nyelvemen sincs a szó, te már pontosan tudod, URam. (Zsolt 139,4)

Amikor egy kapcsolat igazán elmélyül, amikor két ember egészen közel kerül egymáshoz, akkor következik be az, hogy szavak nélkül is értik egymást. Pontosan tudják, hogy mikor mire gondol a másik, és azt is, hogy adott helyzetben mit mondana. Szólni sem kell.
Hosszú, küzdelmes az út idáig. Alaposan meg kell ismerni a másikat. Ha a kapcsolatban csak magára figyel az ember, sosem jutnak el erre. Csak akkor lehetséges így megélni egy kapcsolatot, ha magunkat félre tesszük, és a másikra figyelünk. Nem csak nézzük, hanem látjuk is. Nem csak hallgatjuk, hanem meghallgatjuk. Nem elég csak érteni, meg kell érteni a másikat. Lelkét, gondolkodását, érzelmeit. Ha mindez megvan, évek, évtizedek alatt olyan méllyé válik a kapcsolat, hogy már szavak nélkül is értik, érzik egymást.
Ilyen a kapcsolata az Úrnak velünk. Ki sem kell mondanunk gondolatainkat, érzéseinket, Ő pontosan tudja azokat. Érti, érzi. Ilyen kapcsolatra hív minket is az Úr. Ehhez azonban félre kell tenni az "én"-eket, és rá kell figyelnünk. Nem csak saját érzéseinket, véleményünket, kívánságaikat, akaratunkat kell felé sugároznunk, hanem rá kell figyelnünk. Hogy értsük Őt. Hogy megértsük azt a keveset, amit kijelent számunkra Önmagából. Hogy ezen keresztül megismerjük. Hogy mélyüljön a kapcsolatunk, hogy élő legyen a kapcsolatunk. És hogy idővel minden helyzetben pontosan tudjuk, mit tenne az Úr, mire gondolna, hogyan reagálni. És akkor minden helyzetben tudjuk majd, mi a helyes, és mit kell tennünk.