2012. okt. 2.

Tanítók

"Azokat a beszédeket, amelyeket nekem adtál, átadtam nekik." (Jn 17,8) 

Hitünk egyik szilárd alapja Isten igéjének ismerete. Az isteni kinyilatkoztatás pedig nem ismerhető meg másból, csak a Bibliából. Lehet hittéziseket kreálni, lehet kinyilatkoztatásokat tovább gondolni, értelmezni, magyarázni, összevetni, de vigyázni kell, mert ez sokszor egyre távolabb vezet az eredeti kinyilatkoztatástól.
Az egyház alapvető feladata Isten igéjének hirdetése. Ha nem így tesz, elveszti tartalmát, és nem lesz egyház. Legalábbis nem a krisztusi értelemben, legfeljebb csak nevében.
Fontos látni, hogy nem Isten igéje van az egyházért, hanem az egyház van az isteni igéért. Nem azért van az Ige, hogy az egyház szólhasson, és véleményét továbbíthassa, hanem azért van az egyház, hogy az Ige szólalhasson meg. Az egyház csupán eszköz az Ige számára. Csupán egy közvetítő, mely elviszi az emberekhez az isteni kinyilatkoztatást. De a hangsúlynak mindig ez utóbbin kell lennie.
Nem az egyház teremti az Igét, hanem az Ige teremt egyházat. A valódi egyház ismertetőjele Isten igéje. Nem az egyház vonzza magához az Igét, hanem az Ige tölti be az egyházat. Ahol Isten szavát hirdetik és befogadják, ott van az egyház.
Istengyalázó, ha az egyház saját pozícióját, véleményét, érdekeit tolja az Ige elé, vagy azon át szűri az Igét. Onnantól nem beszélhetünk egyházról. Az egyház egyetlen feladata tisztán, igazul átadni, továbbadni azt, amit kapott. Az Igét.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése