Felnőttként is szeretjük, ha előre látjuk az ok-okozati összefüggést. Nem jók a váratlan események. Leginkább azt szeretjük, ha tudjuk, minek mi a következménye.
Isten gondos szülő, jó nevelő. Pontosan elmondja, hogy mi jár az őt elhagyó népnek. Nem egyszer vagy kétszer, hanem százszor, ezerszer elmondja. Jó előre szól, aztán egyre inkább felhívja a figyelmet. A végén pedig senkit nem érhet váratlanul, amikor bekövetkezik az ítélet végrehajtása. Legalábbis nem érhetne.
Mégis sokszor megdöbbenve, felháborodva fogadta sorsán a választott nép. Elfordultak a prófétáktól, nem hallgattak szavukra, aztán pedig jött a döbbenet: Hát mégis megtette az Úr. Hát miféle úr az ilyen Isten?
Kezünkben ott a Biblia. Tetteink következménye világos. Elmondta az Úr százszor. Vajon ennek ellenére döbbenten állunk majd az ítéletkor?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése