2012. szept. 7.

Ingyen

"Gyógyítsatok meg betegeket, támasszatok fel halottakat, tisztítsatok meg leprásokat, űzzetek ki ördögöket. Ingyen kaptátok, ingyen adjátok." (Mt 10,8)

Soha nem tudtam megérteni azokat az embereket, akik magunkat vallásosnak tekintik, és azért teszik a jó cselekedeteket, hogy azok mennyisége alapján kiérdemeljék az Úr kegyelmét és az örök boldogságot. Azt a vallást sem tudom megérteni, amelyik ezt tanítja.
Az ugyanis, ha valaki azért él a kegyelmi ajándékokkal, és azért használja azt mások javára, hogy ezáltal sok-sok jó pontot szerezzen a mennyei pontozótáblán, és minél előkelőbb helyet szerezzen magának az örök boldogságban, lehetőleg jó elöl, az első sorokban, nos ez a szemlélet alapjaiban öli meg a hitet és távolít el Istentől.
Mert innentől nem a kegyelmi ajándékok miatti hála, és a mások segítése hatja át lelkünket, hanem a számítás, a manipuláció, az önzés.
Kérdés, hogy akik ravaszkodással, számítással Isten legmagasztosabb, lelki dolgaiban is saját önző érdeküket keresik, és figyelmen kívül hagyják az Úr akaratát és rendelését, azoknak van-e helyük a mennyek országában, vagy inkább az istentelenek között van-e a helyük. Vajon azok a kegyesek, akik csak azért tesznek jót, hogy saját maguk számára megnyerjék vele a mennyországot, részesülhetnek abban? Vagy erre is mondhatjuk azt, hogy bocsi Uram, tévedtem, bocsáss meg nekem?
Isten kegyelmi ajándékait ingyen kaptuk. Semmit nem tettük, nem is tehettük azért, hogy nekünk adja. Szolgálhatják-e ezek az ajándékok a mi lelkünk üdvösségét? Tarthatunk-e igényt továbbadásukért bármi fizetségre az Úrtól? Aligha...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése