Mert mit is jelent az, hogy ne használd hiába az Úr nevét? A református Heidelbergi Káté 99. kérdésére adott felelet pontosan megfogalmazza: "Istennek nevét ne
csak káromkodással, vagy hamis esküvéssel, hanem még szükségtelen
esküdözéssel se káromoljuk, se vissza ne éljünk vele, se pedig magunkat
ily rettenetes bűnökben, akár elhallgatással, akár ráfigyeléssel
részesekké ne tegyük. Egy szóval, hogy Isten szent nevét csak félelemmel
és hódolattal ejtsük ki, hogy így igazán tehessünk vallást Róla, és úgy
is hívjuk segítségül és minden szavunkkal és cselekedetünkkel Őt
magasztaljuk." Belegondoltunk? Ugye, hogy kicsit többről szól annál, minthogy ne káromkodjunk!
Ha figyelmesen olvassuk a Bibliát, észrevehetjük, hogy van egy könyve, amely nem említi az Úr nevét. Eszter könyvét olvasva nem találkozunk Isten nevével. Képzeljük csak el. Egy bibliai könyv, melyben nem szerepel Isten neve. Ennek az az oka, hogy ez a könyv már a későbbi korokban keletkezett, amikor már ilyen szigorúan értelmezték Isten neve kimondásának tilalmát. Megdöbbentő? Igen, az.
Ennek tükrében gondoljuk csak végig, hányszor használjuk feleslegesen az Úr nevét? Hányszor kiáltunk fel, amikor megdöbbenünk, hogy "Te Úr Isten!", vagy ha megcsodálunk valamit: "Istenem, de szép!" Tudnánk még sorolni, ugye.
Lebegjen mindig ez a szemünk előtt: Isten szent nevét csak félelemmel
és hódolattal ejtsük ki, hogy így igazán tehessünk vallást Róla, és úgy
is hívjuk segítségül és minden szavunkkal és cselekedetünkkel Őt
magasztaljuk. Mert ami ezen túl történik, az már Istenkáromlás.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése