"Amikor útban volt Jeruzsálem felé,
Samária és Galilea között haladt át. " (Lk 17,11)
Úton volt, és útközben gyógyított, útközben
tisztított, útközben szabadított és útközben mentett meg embereket. Jézus élete
útközben zajlott, és útközben voltak a legcsodálatosabb találkozásai. És élete
végén, a megfeszítése előtt is hosszú, gyötrelmes utat tett meg.
Az állandó utazás, mozgás jellemző a mai
korra is, ránk is. Mi is éppúgy úton vagyunk szinte mindig. Ám legtöbbször nem
tudunk mit kezdeni ezzel az utazással. Ha menet közben megszólal a telefon,
elhárítjuk a hívást, mondván, most épp úton vagyok, hívj később. Ha vonaton
utazunk, könyvet viszünk az útra, hogy elüssük az időt. Autóúton zenét
hallgatunk, hogy ne unatkozzunk. Sokszor még a helyi buszon is előveszünk egy
újságot, hogy gyorsabban teljen az idő. Legtöbbször éppen nem érünk rá semmire,
mert utazunk.
Ha saját életünket is egy állandó utazásnak
tekintjük, és párhuzamba állítjuk Jézus utazó életével, mit látunk? Hasznosan,
tartalmasan eltöltött időt, vagy elfecsérelt órákat, napokat, éveket?
Milyennek látjuk magunkat? A mellénk
vetődött útitársak felé nyitó, és velük együtt utazó vándort, vagy rohanó,
ideges, az egész utazáson túl lenni akaró embert látunk magunkban?
Tudunk tartalmasan, hasznosan úton lenni, vagy
az egész utazást csak egy szükséges rossznak tekintjük, mely kényszerűen
beékelődik az indulás és a megérkezés közé?
Rádöbbentünk már, hogy az egész életünk
utazás, és a megérkezés csak egy pillanat lesz? Felismertük, hogy igazán
alkotni, értékesnek és hasznosnak lenni csak útközben lehet? Hogy nem az
indulás és megérkezés pillanatára kell összpontosítani, hanem minden erőnket és
energiánkat az útközben töltött időre kell fordítani? Megértettük ezt? Akkor
induljunk!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése