Az embernek pedig ezt mondta: Mivel
hallgattál feleséged szavára, és ettél arról a fáról, amelyről azt
parancsoltam, hogy ne egyél, legyen a föld átkozott miattad, fáradsággal élj
belőle egész életedben! Tövist és bogáncsot hajt neked, és a
mező növényét eszed. Arcod verejtékével eszed a kenyeret, míg
visszatérsz a földbe, mert abból vétettél. Bizony por vagy, és vissza fogsz
térni a porba! (1Móz 3,17-19.)
Átkozott a föld. Az Úr átkozta meg a bűneset után. Tökéletes átok ül rajta. Oka pedig én vagyok. Az ember. A bűnös ember. Az eredeti, kezdetektől fogva meglévő, bennünk lévő, minden emberre átszálló és az emberiségen végigvonuló bűn. Melytől nem tudunk szabadulni. Melyért felelősek vagyunk mindannyian.
Az első ember bűne van rajtunk. Isten pedig
emiatt tette átkozottá a földet. A tövist, bogáncsot és gazt termő föld
természetes rendje az isteni átoknak, s mindezt csak magamnak köszönhetem.
Bűnös voltomnak.
Kapám lendül, pusztul a gaz. Aztán újra nő,
újra és újra, gyorsabban minden növénynél. Egy kivágott helyett kettő nő. Az
első növény, mely a fagy engedése után megjelenik a földön, és az utolsó, melyet
itt talál az új tél. Jelen van mindig, hogy emlékeztessen. Emlékeztessen a
bűnre, a mindnyájunkat sújtó bűnre, az én bűnömre, és Isten átkára. Arra az
átokra, mely egyidős a földdel, az élettel, s melyet mi, emberek soha nem
voltunk képesek megtörni. Arra az átokra, melyet csak és kizárólag Isten
jóságos kegyelme tudott feloldani Jézus Krisztus által. Mert Isten átka mellett
Jézus volt az áldás. Isteni átok és isteni áldás állt szemben egymással, és az
áldás győzött.
A gaz tovább nő a kertben, de már nem
bosszankodom. Megtörten, alázatos szívvel szedem ki, és közben hálát adok az
áldásért, mint virágvasárnap a jeruzsálemi nép. Magamban én is örömmel kiáltom:
áldott, aki jött az Úr nevében!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése